Vegetarian dinner ideas

Wakacyjny sukces kulinarny! – Zdrowe i szczęśliwe odżywianie

Written by Amine

Co roku wydaje się, że grudzień mija błyskawicznie. Pomiędzy spotkaniami z przyjaciółmi i rodziną podczas wakacji, weekendy są zaznaczone i powstaje wiele dobrych wspomnień. To pora roku, w której możemy być wdzięczni za ludzi w naszym życiu i możliwość spędzenia razem czasu. Często te wydarzenia kojarzą się z ulubionym deserem lub pysznym świątecznym napojem. Jedzenie jest pyszne i obfite, a w styczniu nasze obcisłe dżinsy chętnie drażnią nas wspomnieniami tych pysznych posiłków. Na szczęście oto kilka strategii, które pozwolą nam cieszyć się ulubionymi potrawami, jednocześnie utrzymując talię pod kontrolą!

  1. Napełnij żołądek strategicznie

Kiedy nasz żołądek jest pełny, receptory nerwowe w żołądku wysyłają do mózgu wiadomość, która przekazuje ciału informację, że jesteśmy najedzeni. Szybkość napełniania naszego żołądka zależy od objętości, a nie kalorii. Jeśli napełnisz żołądek taką samą ilością warzyw i ciastek, Twój żołądek będzie równie pełny, ale kalorie przetwarzane przez Twoje ciało będą drastycznie inne. Niestety, wiele naszych świątecznych spotkań wiąże się z potrawami wysokokalorycznymi i ubogimi w składniki odżywcze. Wielu ludzi wykorzystuje tę porę roku jako pozwolenie na odpuszczenie sobie, dając nam pozwolenie na odejście od naszych normalnych nawyków żywieniowych. Jeśli mówimy sobie, że nie możemy zjeść naszego ulubionego świątecznego deseru, chętniej zjemy trzy z nich. Ale jeśli jemy strategicznie, nadal możemy sobie trochę pozwolić.

Pokarmy o większej gęstości składników odżywczych i niższej kaloryczności (np. owoce, warzywa, fasola) nasycą Cię i dostarczą organizmowi składników odżywczych potrzebnych do lepszego funkcjonowania, pomagając jednocześnie utrzymać poziom spożycia kalorii. Pytaniem nie jest to, ile jemy, ale co jemy. Kiedy idziesz na imprezę, spróbuj najpierw napełnić żołądek, jedząc wyłącznie zdrową żywność. Będzie to również doskonały moment na wypicie szklanki lub dwóch wody. Później, gdy poczujesz się pełny, pozwól sobie na coś, na co masz ochotę (w granicach rozsądku). Jeśli pozostaniesz zadowolony z produktów bogatych w składniki odżywcze, znacznie mniej prawdopodobne będzie, że przesadzisz z produktami o dużej zawartości kalorii, a jednocześnie będziesz mógł cieszyć się ulubionymi potrawami z wakacji.

Rozdzielacz

2) Bądź żółwiem, a nie zającem

Być może słyszałeś, że pełny żołądek zajmuje około 20 minut. Chociaż jest to dobra zasada, nie jest to nauka ścisła. Istnieje wiele czynników, które powodują, że żołądek sygnalizuje mózgowi, że jesteśmy najedzeni. Obejmuje to takie rzeczy, jak powiększenie żołądka, nasze przekonanie o tym, jak sycący będzie dany pokarm oraz hormony i enzymy uwalniane podczas tego procesu. Jedząc powoli, pozwalasz swojemu ciału wysyłać sygnały z mózgu do reszty ciała, że ​​jesteś pełny. W rezultacie zjesz ogólnie mniej, zostawiając kilka dodatkowych kalorii na świąteczną ucztę, której tak pragniesz!

Spowolnienie procesu jedzenia nie tylko zmniejszy ryzyko przejadania się, ale możesz także czuć się bardziej usatysfakcjonowanym po każdym posiłku.

Jonathan Purtell, dyplomowany dietetyk

Następnym razem, gdy pójdziesz na imprezę świąteczną, nie mów sobie, że „nie możesz”. Zamiast tego powiedz sobie, że „możesz” cieszyć się wakacjami lub dwoma, ale najpierw spróbuj zastosować powyższe strategie. Jeśli popełnisz błąd i zjesz zbyt dużo wysokokalorycznych potraw, zrób sobie przerwę i spróbuj ponownie na następnym spotkaniu.

Miłego jedzenia i wesołych świąt!

About the author

Amine

Leave a Comment