Vegetarian dinner ideas

Czy oliwki to superfood? | Korzyści odżywcze i zdrowotne

Written by Amine

Chcesz poprawić swoje zdrowie? Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest dieta. Nie wszystkie produkty spożywcze są sobie równe. Niektóre z nich to pożywienie, co oznacza, że ​​są szczególnie bogate w składniki odżywcze i niskokaloryczne, a oliwki należą do najlepszych.

Te maleńkie owoce zawierają poważne korzyści zdrowotne w małym opakowaniu. Są także głównym źródłem najzdrowszego oleju spożywczego znanego ludzkości – oliwy z oliwek.

Co sprawia, że ​​oliwki są tak doskonałe jako przekąska lub dodatek do przepisu? Jakie są kreatywne sposoby wykorzystania oliwek w kuchni? Oto dlaczego oliwki to pożywienie, które warto włączyć do swojej diety już dziś.

(Ten post zawiera linki partnerskie, dzięki którym mogę otrzymać prowizję bez dodatkowych kosztów, jeśli dokonasz zakupu)

Oliwki i odżywianie

Wszystko, co jesz, wpływa na chemię organizmu, a modyfikacja diety jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów naturalnego promowania pozytywnego zdrowia. Niestety, pomimo ogromnego bogactwa kraju, nie każdego stać na ubezpieczenie, a ci, którzy mają ubezpieczenie, mogą mieć trudności z opłaceniem leków na receptę i współpłacenia. Zmniejszenie zależności od amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej pozwala zaoszczędzić pieniądze i stres.

Oliwki są superfoodem, ponieważ są bogate w składniki odżywcze. Ponadto każdy owoc zawiera mniej niż pięć kalorii. Można i należy je jeść bez poczucia winy ze względu na korzyści zdrowotne.

fakty o wartościach odżywczych oliwek

Każda 3,5-uncjowa porcja oliwek zawiera:

 • 116 kalorii
 • 0,8 grama białka
 • 6 gramów węglowodanów
 • 0 gramów cukru
 • 1,6 grama błonnika
 • 10,9 gramów tłuszczu

Ponadto oliwki zawierają witaminy A, C, B5 i B6, a także mangan, magnez i selen. Są także bogatym źródłem składników odżywczych, w tym kilku polifenoli, które poprawiają samopoczucie, zmniejszając ryzyko wielu chorób.

8 korzyści zdrowotnych potwierdzających, że oliwki są superfoodem

Jakie są naukowe powody, dla których oliwki są pożywieniem, które zasługuje na dumne miejsce na talerzu? Rozważ te osiem wspaniałych korzyści.

1. Zmniejsz ogólnoustrojowy stan zapalny

Przewlekły ogólnoustrojowy stan zapalny jest objawem i przyczyną kilku chorób przewlekłych, które pogarszają jakość życia. Oliwki i ich ukochana oliwa z oliwek doskonale łagodzą oparzenia słoneczne dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin E i K.

Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić, jest wybór oliwy z oliwek do sosów sałatkowych i lekkich potraw. Chociaż ma niską temperaturę dymienia, można go używać do lekkiego podsmażania warzyw, jeśli nie przegrzejesz patelni. Bądź ostrożny i czytaj etykiety – wielu producentów oszczędza pieniądze mieszając oliwę z oliwek z tańszą wersją, np. rzepakową, o innym profilu odżywczym.

2. Popraw zdrowie serca

Zapobieganie chorobom serca jest prawdopodobnie najbardziej znanym powodem, dla którego oliwki są pożywieniem. Problemy z tym narządem pozostają główną przyczyną zgonów mężczyzn i kobiet na całym świecie – sensowne jest jedynie zmniejszanie ryzyka.

Co sprawia, że ​​oliwki są tak dobre dla serca? Magia kryje się w profilu fenolowym – polifenolach zawartych w oliwkach. Badania pokazują, że podnoszą HDL, czyli „dobry” cholesterol, jednocześnie obniżając trójglicerydy i markery stresu oksydacyjnego. Ponieważ oleje z pierwszego tłoczenia są bogatsze w te polifenole, są najlepszym sposobem na zdrowie serca.

Oliwa z oliwek to także tłuszcz jednonienasycony. Twoje ciało potrzebuje trochę tłuszczów, a jednonienasycone odmiany nie przyczyniają się do gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach.

Czy oliwki to superfood? - Oliwa z oliwek z oliwkami

3. Pomóż zapobiegać rakowi

Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że oliwki są pożywieniem, jest wysoki poziom przeciwutleniaczy. Substancje te wiążą się z niesparowanymi wolnymi rodnikami, wypłukując je z organizmu, zanim zdążą ukraść elektrony z komórek, powodując mutację.

Czasami te mutacje powodują raka. Zjedzenie porcji oliwek bogatych w przeciwutleniacze podczas lunchu może zmniejszyć ryzyko.

4. Zachowaj zdrowie mózgu

Jest więcej dobrych wiadomości na temat wyjątkowych polifenoli w oliwkach. Pomagają chronić mózg przed starzeniem się i mogą zmniejszać ryzyko demencji.

Badanie przeprowadzone na myszach w 2013 roku wykazało, że suplementacja polifenoli z oliwek podniosła poziom trzech substancji kluczowych dla wzrostu nowych połączeń nerwowych:

 • Neurotrofiny
 • Czynnik wzrostu nerwów (NGF)
 • Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF)

Substancje te pomagają rozwijać nowe komórki mózgowe i chronią stare przed śmiercią.

Dodatkowo oleuropeina, jeden z polifenoli występujących w oliwkach, który w organizmie rozkłada się na hydroksytyrozol, zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne w istocie czarnej – części mózgu odpowiedzialnej za chorobę Parkinsona.

Czy oliwki to superfood? -zdjęcie oliwek zwisających z drzewa

5. Zapobiegaj utracie kości

Oleuropeina-hydroksytyrozol zawarta w oliwkach chroni nie tylko mózg. Może również zapobiegać utracie masy kostnej, zmniejszając ryzyko osteoporozy. Schorzenie to występuje częściej u kobiet i powoduje ból oraz zwyrodnienie kręgosłupa. Osoby cierpiące na tę chorobę często „kurczą się”, tracą centymetry wzrostu z powodu krzywizny kręgosłupa i mogą mieć problemy z poruszaniem się.

6. Pomóż kontrolować swoją wagę

Oliwki pomagają kontrolować wagę na wiele sposobów. Są niskokaloryczne, ale bogate w błonnik, dzięki któremu na dłużej będziesz czuć się syty. Dodatkowo jedzenie oliwek stymuluje uwalnianie cholecystokininy – hormonu, który pomaga organizmowi poinformować, kiedy ma już dość jedzenia.

Oliwki występują w wielu kolorach i mają wiele właściwości zdrowotnych.

7. Popraw zdrowie układu trawiennego

Błonnik jest ważnym prebiotykiem dla zdrowia układu trawiennego. Oznacza to, że odżywia pożyteczne bakterie w jelitach, które pomagają w trawieniu i innych funkcjach, w tym wpływają na odporność i nastrój. Wysoka zawartość błonnika to kolejny powód, dla którego oliwki są superfoodem.

Probiotyki to same bakterie. Chociaż rodzisz się z zapasami, wyczerpują się one z biegiem czasu, niewłaściwą dietą, stosowaniem antybiotyków i alkoholu. Nie znajdziesz probiotyków w typowych oliwkach, które stoją na półkach sklepów spożywczych. Mimo to można je fermentować jak inne warzywa lub znaleźć wersje produkowane komercyjnie w sklepach specjalizujących się w produktach naturalnych zawierających probiotyki.

8. Wspieraj zdrową skórę i włosy

Zdrowe olejki i witamina E zawarte w oliwkach pomagają zachować lśniące włosy, a skórę gładką i młodą. To, co kiedyś zażartował komik Billy Crystal, jest prawdą – czujesz się lepiej, gdy czujesz się dobrze!

Oliwki są dobre dla włosów i skóry, pomagają wyglądać i czuć się dobrze.

Rodzaje oliwek jadalnych

Wszystkie oliwki oferują powyższe korzyści zdrowotne, ale istnieją niewielkie różnice między gatunkami. Na półkach sklepowych możesz znaleźć siedem następujących typów:

 • Misja
 • Fajny
 • cerignola
 • Peklowany solą marokańską
 • calamata
 • Arbequina
 • Castelvetrano

jak jeść oliwki

Oliwki należy peklować przed ich zjedzeniem – więc nie zrywaj ich, jeśli sadzisz drzewo na swoim podwórku. Najpierw należy je namoczyć w solance, aby je sfermentować.

Ponadto naturalne oliwki zawierają pestki lub pestki, których nie należy połykać. Producenci często biorą oliwki i nadziewają je papryką lub innym pikantnym farszem.

Większość oliwek kupionych w sklepie można zjeść, wkładając je do ust. Stanowią także rewelacyjny dodatek do następujących potraw:

 • Pizza
 • Makaron
 • Kanapki
 • tacos
 • sałatki
 • zupy
 • nurkowania
Każdą oliwkę można przygotować na wiele sposobów np. na pizzy czy w sałatce greckiej.

Oliwa z oliwek za kuchnią

Oto ostatnia wskazówka dla profesjonalistów: oliwki to coś więcej niż pożywienie. Ich olej przyda się także poza kuchnią. Czy masz suchą skórę lub włosy? Używaj go jako naturalnego kremu nawilżającego i odżywki, szybko pocierając lub płucząc pasma pod prysznicem.

Ponadto oliwa z oliwek stanowi wspaniały naturalny środek do nabłyszczania mebli. Można nałożyć trochę na szmatkę i używać samodzielnie lub wymieszać z łyżeczką mydła kastylijskiego. Jeśli zrobisz to drugie, postępuj jak Daniel-san z „The Karate Kid” i nałóż i usuń wosk – nadmiar zetrzyj czystą szmatką, aby uniknąć pozostawienia lepkiej, przyciągającej kurz pozostałości.

Oliwki to pożywienie, o którym nie wiedziałeś, że jest Ci potrzebne

Superfoods zawierają dużo składników odżywczych i niewielką ilość kalorii. Są bogate w substancje, których organizm potrzebuje dla optymalnego zdrowia.

Oliwki są superfoodem ze wszystkich powyższych powodów. Stanowią powszechny element diety śródziemnomorskiej, powszechnie wymienianej jako jedno z najzdrowszych podejść do odżywiania. Dodaj te maleńkie owoce do swojej diety już dziś i ciesz się zdrowszym jutro.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, dowiedz się więcej o tym, czym jest pożywienie i czy sfermentowaną żywność można uznać za pożywienie. Możesz także przeczytać o innych superfoodach i suplementach roślinnych takich jak kakao, orzeszki pili, mech morski, ashwagandha, sacha inchi, złote owoce i złote mleko.

Szukasz zdrowych przepisów na superfood? Wypróbuj te pyszne przepisy na proszek z mchu morskiego, te przepisy na złote owoce i te przepisy na proszek kakaowy.

Zastrzeżenie: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Jeśli kupujesz po kliknięciu w jeden z linków od rekomendowanych usługodawców, np. brokera ubezpieczeniowego lub biura podróży, mogę otrzymać prowizję – bez dodatkowych kosztów. (Aby poznać moje pełne ujawnienie, zobacz mój ZRZECZENIE SIĘ ODPOWIEDZIALNOŚCI strona).

About the author

Amine

Leave a Comment