Romantic dinner ideas

Właściwości zdrowotne pestek dyni

Written by Amine

Pestki dyni, zwane także pepitami, mogą dodać chrupkości do sałatek, granoli lub gorących płatków śniadaniowych. Można je też zmieszać z pysznym kremowym sosem sałatkowym lub sosem. Ale te piękne nasiona oferują więcej niż tylko pyszny smak.

Korzyści zdrowotne

Nasiona dyni mają wiele korzyści zdrowotnych, a badania sugerują, że mogą nawet pomóc w walce i zapobieganiu chorobom.

Przeciwzapalny

Nasiona dyni są bogate w wiele składników odżywczych, takich jak przeciwutleniacze i błonnik, które pomagają zapobiegać i zmniejszać stany zapalne.

Zespół nieszczelnego jelita

Ważące 1932 mg l-glutaminy w 1/4 szklanki pestki dyni są doskonałym naturalnym źródłem L-glutaminy – aminokwasu, który wspomaga gojenie i jest szczególnie pomocny w leczeniu wrzodów i/lub nieszczelnego jelita.

Depresja i niepokój

Badania pokazują, że włączenie pestek dyni do diety może pomóc w leczeniu depresji. Może to wynikać z wysokiego poziomu tryptofanu, cynku, żelaza i magnezu w pestkach dyni, ponieważ zdrowie psychiczne oraz regulacja stresu i lęku są powiązane z odpowiednim poziomem tych składników odżywczych.

funkcja immunologiczna

Cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a 1/4 szklanki pestek dyni zapewnia około 20% dziennego zapotrzebowania na ten minerał.

chroniczne zmęczenie

Niewystarczające spożycie magnezu zostało powiązane z zespołem chronicznego zmęczenia. Pomocna może być wysoka dawka magnezu zawarta w pestkach dyni. Tylko 1/4 szklanki pestek dyni zapewnia prawie połowę magnezu potrzebnego w ciągu całego dnia.

wysokie trójglicerydy

Jedno z badań wykazało, że spożywanie połączenia zmielonej dyni, lnu i nasion sezamu przez 12 tygodni może obniżyć poziom trójglicerydów o 30%.

Choroba serca

Pestki dyni są bogate w argininę. Arginina zwiększa poziom tlenku azotu w organizmie, co rozluźnia stwardniałe tętnice i pomaga poprawić krążenie krwi.

Ponadto pestki dyni są bogate w składniki odżywcze, takie jak błonnik i magnez, które powiązano ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca, nadciśnienia i udaru mózgu.

Ćwierć szklanki pestek dyni zapewnia 45% potrzebnego magnezu, dzięki czemu te maleńkie pestki są jednym z najlepszych źródeł magnezu.

Cukrzyca typu 2

Badania pokazują, że uzupełnienie diety mieszanką nasion dyni i siemienia lnianego może pomóc w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym. A ze względu na wysoką zawartość magnezu i błonnika (które pomagają regulować poziom cukru we krwi), pestki dyni mogą nawet pomóc w zapobieganiu lub odwracaniu cukrzycy.

Rak

Pestki dyni są doskonałym źródłem składników odżywczych związanych ze zmniejszonym ryzykiem niektórych rodzajów nowotworów, a badania laboratoryjne wykazały, że pestki dyni mogą nawet zatrzymać wzrost niektórych typów komórek nowotworowych.

Bezsenność

Pestki dyni zawierają tryptofan, aminokwas, który może pomóc Ci lepiej spać w nocy. Jedna uncja nasion dyni dostarcza 164 mg tryptofanu, co stanowi około połowę dziennego zapotrzebowania. Dodanie kilku łyżek pestek dyni do posiłków na kilka dni może pomóc Ci uzyskać spokojniejszy sen, ale nie jedz ich jako przekąski przed snem, ponieważ zjedzenie jakiegokolwiek posiłku przed snem może również spowodować, że nie będziesz spać. .

Niedokrwistość

Potrzebujesz zdrowego źródła żelaza? Ćwierć szklanki potężnych nasion dyni dostarcza 4,2 mg żelaza, co stanowi 14% dziennego zapotrzebowania na ten składnik odżywczy.

Jak kupić pestki dyni

Nasiona dyni można kupić w łupinach (obrane) lub łuskane (bez łupin). Surowe (nie prażone) niesolone pestki dyni są najzdrowszą opcją i zapewniają maksimum wartości odżywczych. To dobre źródło świeżych i pysznych pestek dyni.

Jak przechowywać pestki dyni

Pestki dyni należy przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Naturalne tłuszcze zawarte w orzechach i nasionach mogą szybko zjełczeć, jeśli nie są przechowywane w chłodnym miejscu.

Jak wykorzystać pestki dyni

Pestki dyni są dość wszechstronne i można je wykorzystać na wiele sposobów.

Posyp je gorącymi płatkami zbożowymi.

Dodaj je do domowej granoli.

Upiecz je w ciasteczkach i pieczywie.

Dodaj trochę chrupkości do zielonej sałatki, sałatki z buraków lub sałatki z soczewicy.

Zmiksuj je razem, aby uzyskać pyszny sos, taki jak pesto z pestek dyni.

Dodaj je do wrapa.


Zastrzeżenie
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym. Nie zastępuje diagnozy lekarskiej ani leczenia.

Bibliografia
Barbagallo, Mario i in. „Magnez w starzeniu się, zdrowiu i chorobach”. Składniki odżywcze (2021)
LaChance LR, Ramsey D. „Środki przeciwdepresyjne: oparty na dowodach system profilowania żywieniowego depresji” Journal of Psychiatry (2018)
Glenda Lindseth i in. „Wpływ tryptofanu w diecie na zaburzenia afektywne” Archiwa pielęgniarstwa psychiatrycznego (2015)
Ana Rafaelo i in. niedobory żywieniowe (2015)
Petrilli, Matthew A i in. „Rosnąca rola cynku w depresji i psychozie”. Granice w farmakologii 2017
Pickering, Gisèle i in. „Stan i stres magnezu: powrót do koncepcji błędnego koła”. Składniki odżywcze (2020)
Rístico-Doctor D i in. „Wpływ dietetycznej mieszanki mielonych nasion na stan kwasów tłuszczowych i markery stanu zapalnego u pacjentów poddawanych hemodializie” Światowy magazyn naukowy (2014)
Chiuve SE i in. „Osocze i magnez w diecie a ryzyko nagłej śmierci sercowej u kobiet” Amerykański dziennik żywienia klinicznego (2011)
Peacock JM i in. „Magnez w surowicy a ryzyko nagłej śmierci sercowej w badaniu ryzyka rozwoju miażdżycy (ARIC)” Amerykański dziennik serca (2010)
Akbar A, Shreenath AP, dieta bogata w błonnik, Wydawnictwo StatPearls; 2023
Makni, Mohamed i in. „Przeciwcukrzycowe działanie mieszanki proszku z siemienia lnianego i nasion dyni: wpływ na hiperlipidemię i status antyoksydacyjny u szczurów z cukrzycą alloksanową”. Dziennik cukrzycy i jej powikłań (2011)
Joachim M. Dotto, James S. Chacha, „Potencjał nasion dyni jako funkcjonalnego składnika żywności” afrykański naukowiec(2020)
Zaineddin AK i in. „Związek między lignanami w diecie, żywnością bogatą w fitoestrogeny i spożyciem błonnika a ryzykiem raka piersi po menopauzie: niemieckie badanie kliniczno-kontrolne” Odżywiaj raka 2012
Beni Lestari, Edy Meiyanto „Przegląd: wyłaniający się potencjał nutraceutyczny nasion dyni” Indonezyjskie Towarzystwo Chemoprofilaktyki Raka (2018)

About the author

Amine

Leave a Comment