Romantic dinner ideas

Parszywa dwunastka – zdrowe i szczęśliwe odżywianie

Written by Amine

Większość z nas chodzi do sklepu spożywczego kilka razy w tygodniu. Każdorazowo mamy możliwość zakupu produktów konwencjonalnych lub organicznych. Czy powinniśmy kupować produkty organiczne? Czy naprawdę jest jakaś różnica, czy to tylko szum? I czy jest on taki sam dla każdego rodzaju produktu? Na szczęście istnieją grupy, które zajmują się tą sprawą i odpowiadają nam na to pytanie. Każdego roku Grupa Robocza ds. Środowiska (EWG) dokonuje przeglądu danych zebranych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i FDA w celu ustalenia, które owoce i warzywa uprawiane konwencjonalnie zawierają po zerwaniu najwyższy poziom pestycydów. Zostało to później opublikowane na liście zwanej Parszywą Dwunastką.

Co znaleźli? W raporcie z 2023 r. przeanalizowano 46 569 próbek 46 różnych rodzajów warzyw i owoców. Produkty analizowano po obraniu lub umyciu (symulując normalne przygotowanie, które wykonujemy przed spożyciem). Badanie EWG wykazało, że pomimo całego tego obierania i czyszczenia w produktach znaleziono ślady 251 różnych pestycydów. Co zaskakujące, niektóre ze znalezionych przez nas pestycydów zostały dawno zakazane przez FDA, a mimo to przedostają się do naszych produktów.

Dlaczego to ma znaczenie? Kilka recenzowanych badań wykazało bezpośrednie powiązania między pestycydami a różnymi problemami zdrowotnymi. Ponadto Agencja Ochrony Środowiska zgłosiła negatywny wpływ pestycydów na ludzi, w tym nowotwory, problemy z układem nerwowym, zaburzenia hormonalne, problemy ze skórą i oczami oraz wiele innych problemów zdrowotnych. W wielu przypadkach negatywne skutki pestycydów narastają z biegiem czasu i są wykrywane po latach. Choć jest to kłopotliwe dla wszystkich, dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie pestycydów.

„Zagrożenia, jakie pestycydy stanowią dla zdrowia dzieci, są znane co najmniej od 1993 r. – 30 lat temu – kiedy Narodowa Akademia Nauk opublikowała przełomowe badanie ostrzegające przed niewłaściwym nadzorem. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby rodzice zaniepokojeni narażeniem swojego dziecka na działanie pestycydów zapoznali się z Przewodnikiem dla kupujących EWG.”

EWG.COM

brudna tuzin

Parszywa dwunastka to lista owoców i warzyw, które w przypadku konwencjonalnej uprawy zawierają najwyższy poziom pestycydów i które, jeśli to możliwe, powinny pochodzić z upraw organicznych. Na liście znajdują się truskawki, szpinak, brzoskwinie, gruszki, jagody, nektarynki, winogrona, jarmuż, papryka, fasolka szparagowa, jabłka i wiśnie.

brudna tuzin

Czyści 15

Oprócz raportowania produktów zawierających najwięcej pestycydów, grupa publikuje również raporty „The Clean 15” – listę produktów o najniższej zawartości pestycydów w przypadku konwencjonalnej uprawy. W rzeczywistości prawie 65% produktów znajdujących się na liście „Clean 15” generalnie nie zawiera wykrywalnych pestycydów. Ogólnie awokado i kukurydza uznano za najczystsze produkty, a mniej niż 2% próbek zawierało pestycydy. Inne produkty, które znalazły się na liście, to ananas, cebula, melon, szparagi, marchew, kiwi, mrożony groszek, słodkie ziemniaki, grzyby, mango, arbuz, kapusta i papaja.

jasne 15
Rozdzielacz

Jeśli wybierasz między tym, co kupić produkty organiczne, a czego nie, spróbuj skorzystać z tych list jako wskazówek. Możesz zrobić zrzut ekranu telefonem i zachować go pod ręką, gdy następnym razem znajdziesz się w sekcji produktów. Wybór produktów organicznych na listę „Pierwsza dwunastka” i konwencjonalnych na „Czysta 15” to świetny sposób na zrównoważenie zdrowia rodziny i budżetu. Po powrocie do domu pamiętaj o umyciu wszystkich produktów w wodzie za pomocą pędzla, na owocach i warzywach o najgrubszej skórce. Po zakończeniu czyszczenia żywności nie zapomnij zmyć z rąk pozostałych pestycydów ciepłą wodą z mydłem!

Chcesz głębiej zagłębić się w badania? Odwiedź… Przewodnik dla kupujących EWG na rok 2023 dotyczący pestycydów w produktach rolnych | Streszczenie

Zdrowe i szczęśliwe jedzenie!

About the author

Amine

Leave a Comment