Quick dinner ideas

Świeże produkty są lepsze niż mrożone lub konserwowane. Prawidłowy? Niekoniecznie.

Written by Amine

Który produkt jest najbardziej pożywny dla mojej rodziny?

Wykazano, że produkty mrożone i świeże mają podobną wartość odżywczą. W zależności od tego, jak długo będziesz czekać ze zjedzeniem świeżych produktów, produkty mrożone mogą w rzeczywistości mieć wyższą wartość odżywczą. Dzieje się tak, ponieważ tlen z czasem wyczerpuje witaminy i minerały. Im szybciej zjesz produkty, tym więcej składników odżywczych zyskasz. Z tego powodu mrożone mogą być świetną alternatywą!

Zamrożone produkty są często zamrażane tuż przed zbiorami, zachowując wiele cennych witamin i minerałów. Produkty mrożone mogą być również tańsze, zwłaszcza jeśli jest poza sezonem, co czyni je świetną alternatywą dla każdego!

Wadą produktów mrożonych są często dodatki (np. sód, cukier, sosy) i konsystencja. Zamrażanie powoduje rozszerzanie się wody, a ponieważ większość produktów składa się głównie z wody, otrzymana struktura żywności może często być bardziej miękka i bardziej ciastowata, co może zniechęcać. Jeśli jednak mrożonki działają zgodnie z zamierzoną recepturą, po prostu wiedz, że karmisz swoją rodzinę dobrymi owocami i warzywami, które pomogą im zachować zdrowie!

Owoce i warzywa, które lepiej kupować mrożone.

Są produkty, które lepiej kupować mrożone. Szpinak jest tego doskonałym przykładem. Po 7 dniach schłodzony szpinak traci 75% witaminy C. To mnóstwo składników odżywczych marnowanych! Powodem tego jest sam skład produktu. Szpinak jest bardzo cienki, więc pod wpływem ciepła i tlenu następuje znacznie większa utrata wilgoci niż, powiedzmy, marchewka, która jest gęsta. Zamrożenie natomiast zatrzymuje proces utleniania. Zamrożony szpinak traci jedynie 30% witaminy C. Jeśli Twój przepis działa, użyj mrożonego szpinaku.

Szpinak i inne warzywa liściaste są często spożywane w postaci surowej. Kupując świeże, przechowuj je w lodówce i zjedz tak szybko, jak to możliwe. Dla tych, którzy mają ogród, są świetne do samodzielnej uprawy!

Fasola szparagowa to kolejne warzywo, które można kupić zamrożone. Świeża fasolka szparagowa traci 50% witaminy C po 7 dniach, w porównaniu do braku strat po zamrożeniu (Badania Unilever). Pytanie często powraca do tekstury i tego, czy mrożona fasolka szparagowa sprawdzi się w Twoim przepisie i dla Twojej rodziny. Jeśli mrożone Ci nie odpowiadają, zalecenie jest takie samo dla wszystkich świeżych warzyw – kupuj je jak najbliżej źródła i zjedz szybko!

I nie zapomnij o groszku, gdy jesteś w przejściu z mrożonkami, ale nie ze względu na wartości odżywcze. Zaraz po zbiorze grochu związane z nim cukry zaczynają przekształcać się w skrobię, co powoduje, że groszek z czasem nabiera ziarnistego i matowego smaku. Zamrożenie przerywa ten proces, nadając mu smak, którego wielu szuka. Pod względem odżywczym mrożony groszek jest podobny do świeżego, co czyni go świetną opcją do kupienia w dziale mrożonek przy następnych zakupach.

Rozdzielacz

A co z konserwami? Konserwy zyskały złą reputację. I w większości jest to uzasadnione. Historycznie rzecz biorąc, firmy, które mogły produkować, używały wkładów do puszek zawierających BPA (bisfenal A). Obecnie powszechnie uznaje się, że BPA ma związek z rakiem. Chociaż większość firm już go nie używa, nadal ważne jest, aby upewnić się, że na każdym produkcie, który można kupić, widnieje informacja „nie zawiera BPA”. Dodatki to kolejny problem. Konserwy często zawierają dodatek cukru, sodu i sztucznych barwników. Kupując konserwy, czytaj uważnie etykiety.

Tekstura to kolejny powód, dla którego wiele osób unika produktów w puszkach. W przypadku puszkowania firmy często gotują owoce/warzywa dłużej, aby zapobiec rozwojowi bakterii. Może to spowodować, że produkt będzie rozgotowany i papkowaty. Często nie ma to wpływu na przygotowywany przepis lub sposób, w jaki chcesz go podać.

Składniki odżywcze w produktach konserwowych…

Wartości odżywcze są często niższe w przypadku produktów w puszkach. Jednak, jak we wszystkim, są wyjątki. Pomidory w puszkach są tutaj wielkimi zwycięzcami! Po podgrzaniu pomidory przechodzą proces uwalniania likopenu. Likopen jest przeciwutleniaczem, który pomaga zapobiegać rakowi piersi i prostaty. Oczywiście możesz sam ugotować świeże pomidory, ale jeśli masz mało czasu, jest to świetna alternatywa.

A co z pieniędzmi? Tutaj największymi zwycięzcami są konserwy. Konserwy zwykle kosztują mniej niż świeże lub mrożone. Jeśli zarządzasz budżetem, jeśli chodzi o puszkę lub brak produktów, najlepszym wyborem będzie puszkowanie! Pamiętaj tylko, żeby uważać z wymienionymi powyżej dodatkami.

Rozdzielacz

Kiedy już przyniesiesz do domu te wszystkie pyszne owoce i warzywa, następnym krokiem jest podjęcie decyzji, jak je podać. Jeśli gotujesz swoje produkty, metoda, której używasz, jest tak samo ważna jak rodzaj, który kupujesz. Przeczytaj mój artykuł na temat gotowania, aby poprawić swoje zdrowie, aby dowiedzieć się więcej!

Zdrowe i szczęśliwe jedzenie!

About the author

Amine

Leave a Comment