Quick dinner ideas

Najlepszy czas na przyjmowanie magnezu

Written by Amine

 • Magnez to niezbędny minerał, który wspomaga funkcjonowanie organizmu.
 • Istnieje szeroka gama produktów bogatych w magnez, takich jak płatki owsiane, szpinak, awokado, gorzka czekolada i banany.
 • Suplementy magnezu zapewniają wiele korzyści zdrowotnych i pomagają zapobiegać niedoborom magnezu.

Oto magnez, MVP suplementów. Ale „Kiedy jest najlepszy czas na przyjmowanie magnezu?”

Od urodzenia ten ważny minerał wspierał ponad 300 funkcji w organizmie, ale dopiero niedawno zyskał uznanie, na jakie zasługuje. Niektóre z jego najbardziej znanych korzyści obejmują wytwarzanie energii, promowanie lepszego snu oraz wspieranie funkcji nerwów i mięśni.(1)

Jeśli niedawno zacząłeś przyjmować suplement magnezu, prawdopodobnie przez myśl przeszło Ci pytanie, na przykład: „Czy powinienem także jeść produkty zawierające magnez?” Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te ważne pytania.

Co to jest magnez?

Magnez jest niezbędnym minerałem niezbędnym do funkcjonowania organizmu. Wspomaga kluczowe procesy organizmu, takie jak stymulacja produkcji energii, regulacja poziomu cukru we krwi oraz wspomaganie funkcji nerwów i mięśni.(dwa)

Ale ile magnezu powinieneś przyjmować dziennie? Według Narodowego Instytutu Zdrowia zalecane spożycie wynosi 310–320 mg magnezu dziennie dla kobiet i 400–420 mg magnezu dziennie dla mężczyzn.

Najlepszy moment na przyjmowanie suplementów magnezu zależy wyłącznie od Ciebie. Może to być pierwsza rzecz rano przy filiżance kawy lub wieczorem przed snem. Badania wykazały, że kluczem do jego skuteczności jest długotrwałe stosowanie magnezu, a nie czas. Po prostu skup się na stworzeniu spójnej rutyny.

Korzyści z magnezu

Od poprawy wydajności ćwiczeń po zapewnienie stałego dopływu energii i pomoc w zasypianiu w nocy – oto niektóre z najbardziej uznanych korzyści zdrowotnych magnezu:

Poprawia wydajność ćwiczeń

Stwierdzono, że magnez zapobiega skurczom mięśni, więc nigdy nie musisz pomijać dnia nóg – ani żadnego dnia na siłowni. Zwiększa także ogólną moc treningów.

Badanie przeprowadzone na ponad 2500 kobietach wykazało, że większe spożycie magnezu spowodowało wzrost masy i siły mięśniowej.(3)

zwiększa energię

Magnez i energia idą w parze, ponieważ magnez tworzy ATP, związek organiczny, który dostarcza mięśniom energii. To dobrze wpływa na organizm i sprawia, że ​​nie czujesz się ociężały przez cały dzień.

Zarządza poziomem cukru we krwi

W kilku badaniach oceniano rolę magnezu w regulacji poziomu cukru we krwi (glukozy), głównego źródła energii organizmu.

W 12-tygodniowym badaniu z udziałem 54 osób chorych na cukrzycę typu 2 naukowcy odkryli, że dzienne spożycie 300 mg magnezu obniżyło poziom glukozy nawet bezpośrednio po posiłku.(4)

Magnez jest również niezbędny do metabolizmu węglowodanów i wydzielania insuliny. Inne badanie wykazało, że codzienne spożywanie wystarczającej ilości magnezu może zapobiec cukrzycy typu 2 o 22%.(5)

Zapewnia spokojny sen

kobieta śpi na szarej poduszce

Zapewnij spokojny sen dzięki magnezowi. Magnez odpowiada za pobudzenie GABA, neuroprzekaźnika, który relaksuje umysł i pomaga zasnąć. Dlatego wiele osób decyduje się na stosowanie magnezu zamiast innych środków wspomagających sen, takich jak melatonina.(6)

Pokarmy zawierające magnez

danie z rybą, ryżem i warzywami

Magnez znajduje się w szerokiej gamie produktów spożywczych, takich jak zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i fasola i nie tylko.

Szacuje się, że 15 do 20 procent ludzi w krajach rozwiniętych ma niedobór magnezu.(7) Dzieje się tak, gdy ilość magnezu we krwi jest poniżej normy.

Oznaki niedoboru magnezu:

 • skurcze mięśni
 • skurcze mięśni
 • Zmęczenie
 • Mdłości
 • Wysokie ciśnienie
 • utrata apetytu(8)

Według National Institutes of Health tylko 52% Amerykanów otrzymało wystarczającą ilość magnezu z pożywienia w latach 2013–2016.

Aby mieć pewność, że nie staniesz się kolejną statystyką, spróbuj dodać do swojej diety te produkty bogate w magnez:

 • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, boćwina, jarmuż
 • Całe ziarna, takie jak owies, pszenica, gryka, jęczmień
 • Owoce takie jak awokado, jabłko, banan
 • Warzywa takie jak brokuły, marchewka
 • Produkty mleczne, takie jak mleko i jogurt
 • Orzechy, takie jak orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, migdały, orzeszki ziemne
 • Nasiona takie jak pestki dyni, nasiona lnu, nasiona chia
 • Rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, czarna fasola, soczewica, soja
 • Mięso takie jak kurczak, wołowina
 • Ryby takie jak łosoś, halibut, tuńczyk
 • Inni lubią tofu, mleko sojowe i gorzką czekoladę

Suplementacja magnezem

dłoń trzymająca białe suplementy przed butelką

Czy masz trudności z dostarczeniem magnezu do swojej diety? Pomocny może okazać się suplement magnezu, który uzupełni luki potrzebne organizmowi do najlepszego funkcjonowania. Występują w wielu postaciach – kapsułkach, proszkach i płynach – a także w wielu różnych typach.

Najpopularniejsze to cytrynian magnezu, tlenek magnezu i glicynian magnezu.

Regularne przyjmowanie suplementów magnezu wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, takimi jak utrzymanie zdrowego serca.

Metaanaliza 34 badań wykazała, że ​​przyjmowanie 350 mg magnezu dziennie przez około trzy miesiące obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi odpowiednio o 2 mm i 1,78 mm Hg.(9)

Suplementy magnezu są również niezbędne, jeśli cierpisz na schorzenie, które zwiększa ryzyko niedoboru magnezu. Należą do nich cukrzyca typu 2, choroba Leśniowskiego-Crohna czy alkoholizm.(10)

Wybór odpowiedniego suplementu magnezu nie musi być trudnym zadaniem. Kuloodporny magnez to produkt naukowy, który zawiera 320 mg cytrynianu magnezu, najlepiej przyswajalnej formy magnezu. Uspokaja umysł, rozluźniając układ nerwowy i wspiera kości i mięśnie.

Chociaż suplementy magnezu są ogólnie bezpieczne, u niektórych osób mogą wystąpić łagodne skutki uboczne. Obejmują one:

 • Ból brzucha
 • Mdłości
 • Biegunka
 • wymiociny

Przyjmowanie magnezu z jedzeniem (w tym z pokarmami bogatymi w magnez, o których mówiliśmy) może pomóc zapobiec niektórym z tych niepożądanych skutków.

Magnez jest niezbędnym minerałem, którego organizm potrzebuje, aby zachować zdrowie.

Zapewnia szeroką gamę korzyści, takich jak poprawa zdrowia serca, mocniejsze kości i zmniejszone skurcze mięśni. Magnez można pozyskać na dwa różne sposoby: z pożywienia i suplementów.

Okazuje się, że to, kiedy bierzesz magnez, nie ma tak naprawdę znaczenia; najważniejsze jest to, aby przyjmować go konsekwentnie przez długi czas, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Dołącz do kuloodpornej rewolucji

Zarejestruj się, aby uzyskać wcześniejszy dostęp do informacji o wyprzedażach, premierach produktów, najświeższych wiadomościach i nie tylko!

About the author

Amine

Leave a Comment