Quick dinner ideas

Dzieci też mogą jeść zdrowo!

Written by Amine

Rodzice często mówią: „Mój syn/córka jest bardzo wymagający. On/ona nigdy tego nie zje”. I chociaż może to być prawdą dzisiaj, nie zawsze musi tak być. Kubki smakowe są dość złożone i możemy nauczyć dzieci lubić zdrową żywność, tak samo jak możemy nauczyć je lubić niezdrową żywność.

Przestańmy nazywać nasze dzieci „wybrednymi”, szczególnie w ich obecności! Dlaczego? Istnieje duża szansa, że ​​po wielokrotnym słyszeniu tej etykiety spełnią oczekiwania i pomyślą, że zawsze będą wybredni. Ale preferencje smakowe NIE są statyczne i w przypadku prawie wszystkich dzieci selektywność można pokonać! Zamiast mówić mi, że Twoje dziecko jest „wybredne”, powiedz mi, że „wciąż uczy się jeść dużo nowych produktów, a my ciężko pracujemy”.

dr dr Namili Fernando, lekarz medycyny MHD; Projekt Mniam

Dzieci rodzą się z 30 000 kubków smakowych (dorośli mają tylko 10 000). Tak naprawdę kubki smakowe zaczynają się rozwijać już w siódmym tygodniu ciąży. Uważa się, że smak dziecka zaczyna się już w łonie matki. Badania wykazały, że produkty spożywane przez matki w czasie ciąży lub karmienia piersią są na ogół lubiane przez dzieci, gdy tylko zaczną jeść. Kobiety w ciąży stosujące różnorodne diety pomagają wpłynąć na chęć dziecka do spożywania różnorodnych pokarmów po urodzeniu. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, staraj się jeść jak najwięcej różnorodności.

Kubki smakowe regenerują się co dwa tygodnie. Prawdopodobnie zauważyłeś to, jeśli kiedykolwiek przypaliłeś usta kawałkiem pizzy. Niedługo potem jedzenie smakuje trochę inaczej, dopóki kubki smakowe się nie zregenerują. Być może doświadczyłeś tego również, jeśli próbowałeś zmienić swoją dietę. Kilka tygodni po dokonaniu zmiany prawdopodobnie zauważysz, że potrawy, które kiedyś kochałeś, nie są już dla Ciebie atrakcyjne. Na przykład, jeśli wyeliminujesz słone potrawy, odkryjesz, że te, które kiedyś kochałeś, teraz smakują bardzo słono i nie będziesz już o nie dbał. Nasze kubki smakowe dostosowują się i zmieniają do otoczenia.

Istnieje 5 rodzajów kubków smakowych: słodkie; słony; masło; słony; i kwaśny. Błędnym przekonaniem jest to, że niemowlęta i małe dzieci lubią tylko słodkie potrawy. Prawdą jest jednak, że dzieci wolą słodkie smaki. Uważa się, że dzieje się tak dlatego, że cieszą się mlekiem matki. Chociaż małe dzieci mogą preferować słodką żywność, małe dzieci mają wszystkie pięć typów kubków smakowych. Dzięki cierpliwości i wytrwałości można je rozwijać i uczyć nasze dzieci spożywania różnorodnych pokarmów.

Więc jak to robimy?

1. Zacznij wcześnie i wprowadź szeroką gamę smaków i tekstur. Jeśli Twoje dziecko jest starsze, nadal możesz zmienić jego preferencje żywieniowe. Nigdy nie jest za późno na naukę nowych rzeczy i dotyczy to również naszych kubków smakowych.

2. Pozwól dzieciom bawić się jedzeniem. Większość dzieciństwa doświadcza świata poprzez zabawę. Chociaż możesz nie mieć nic przeciwko temu przy stole w Święto Dziękczynienia, pozwól na codzienne eksploracje przy stole. Dzieci uczą się poprzez zabawę i jedzenie nie jest wyjątkiem.

Bawiące się dzieci

3. W przypadku pokarmów, które dziecku nie przypadną od razu do gustu, podawaj stopniowo małe ilości. Kiedy nasze dzieci były małe, prawie każdego wieczoru jedliśmy sałatkę i nie były one wielkimi fanami. No dobra, szczerze mówiąc, nie są jeszcze wielkimi fanami, ale jedzą i nie narzekają. Potraktuję to jako zwycięstwo! Zaczynamy powoli, każąc dziecku zjeść jeden kawałek szpinaku, potem stopniowo dwa i tak dalej. Kilka tygodni później mieliśmy zjadaczy sałatek!

4. Bądź wytrwały. Może upłynąć do 15 ekspozycji, zanim kubki smakowe dziecka zmienią się, a mózg dziecka zarejestruje, że lubi dany pokarm. Większość rodziców próbuje tego jedzenia 2–3 razy, a potem stwierdza, że ​​ich dziecku nie smakuje to jedzenie. Nie poddawaj się!

5. Zaangażuj dzieci w proces przygotowywania i gotowania. Oprócz dobrej zabawy budujesz także poczucie własności i dumy, które sprawią, że dziecko będzie chętniej próbować nowych potraw przy stole.

Kuchnia dla dzieci

Dzieci, które pomagają w samodzielnym przygotowywaniu posiłków, jedzą znacznie więcej warzyw niż te, które nie gotują.

Dr Klazine van der host, dietetyk

6. Kiedy Twojemu dziecku spodoba się nowy pokarm, zacznij od następnego. Skorzystaj z listy 12 produktów spożywczych, które wszyscy powinniśmy jeść każdego dnia, sporządzonej przez dr Gregera, jako wskazówki, która pomoże Ci upewnić się, że maksymalizujesz wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje Twój organizm.

Rozdzielacz

Potrzebuję więcej?

Pediatra Nimali Fernando MD, znany jako Dr. Yum, założył firmę „Dr. Yum Project”, którego celem jest nauczenie pacjentów i ich rodzin korzyści płynących ze zdrowego odżywiania. Dziś oferują zajęcia online dla rodzin z małymi dziećmi, a także przepisy i „meal-o-matic”, dzięki którym gotowanie z jedzenia, które masz pod ręką, staje się jeszcze łatwiejsze. Ułatwi to przygotowanie obiadu, a jednocześnie zapewni dodatkowe wsparcie podczas karmienia dziecka nową żywnością. Wymeldować się!

Próbowałem tego wszystkiego, a mój syn nadal nie chce jeść nowych potraw. Co teraz?

Zrób krótką przerwę i spróbuj ponownie. W pewnym momencie większość dzieci przechodzi okres „neofobii”, kiedy przestają próbować nowych rzeczy. Istnieje przekonanie, że wynika to z przodkowej intuicji spożywania pokarmów, które mogą być szkodliwe. Chociaż wiemy, że dajemy naszym dzieciom bezpieczną żywność, wrodzony zmysł dziecka może nadal powodować, że się wycofają. Niektórzy uważają, że ten etap osiąga szczyt w wieku około 18 miesięcy do 2 lat. To, że dziecko dzisiaj czegoś nie zje, nie oznacza, że ​​nie będzie na to otwarte w przyszłości.

Nie, nadal nie ma szczęścia.

Uważa się, że około 10% dzieci jest bardzo wymagających. Jeśli tak jest w przypadku Twojego dziecka, porozmawiaj ze swoim pediatrą o specjalistach w Twojej okolicy, którzy mogą zapewnić dodatkowe wsparcie.

Rozdzielacz

Przede wszystkim, chociaż może to być frustrujący proces, może być również zabawą. Ciesz się tą chwilą ze swoim synem lub córką. Im bardziej jesteś zrelaksowany i zabawny, tym większe masz szanse na sukces. Masz to!

Zdrowe i szczęśliwe jedzenie!

About the author

Amine

Leave a Comment