Healthy dinner ideas

Tamari vs sos sojowy vs aminokwasy kokosowe

Written by Amine

sos sojowy to świetna, bezglutenowa alternatywa dla sosu sojowego. Ale czym jest tamari? I czym różni się od sosu sojowego i aminokwasów kokosowych pod względem produkcji i smaku. Czy wszystkie tamaris są bezglutenowe? Zanurzmy się, a ja wyjaśnię.

Kiedy kilka lat temu zrezygnowałam z glutenu, wciąż pamiętam, jak byłam zszokowana tym, jak gluten zdołał wkraść się do tak wielu niczego niepodejrzewających produktów spożywczych. Zupy, herbaty, żelki….i sushi? Powiedz co?

Jako zagorzałej miłośnicy sushi złamało mi serce, gdy dowiedziałam się, że gluten rzeczywiście był obecny w moim sosie sojowym. A jest tego naprawdę sporo. Ale po krótkich poszukiwaniach w Internecie wkrótce odkryłam aminokwasy tamari i kokosowe – moich wybawicieli sushi i ulubione dania inspirowane kuchnią azjatycką.

Ponieważ jednak te produkty były dla mnie nowością (a może i dla Ciebie), przyjrzyjmy się, czym się różnią, zaczynając od tego, które prawdopodobnie znasz najlepiej.

Co to jest sos sojowy?

Sos sojowy to przyprawa często stosowana w kuchni chińskiej i japońskiej. Jej ciemnobrązową barwę przeplata się ze słonym, pikantnym smakiem umami i większość ludzi zna ją z jedzenia sushi, chociaż wykorzystuje się ją także w wielu azjatyckich sosach i marynatach.

Smak sosu sojowego pochodzi ze sfermentowanych ziaren soi, prażonych ziaren (pszenicy), soli, wody i kultur pleśni lub drożdży.

Co ciekawe, nie ma tylko jednego rodzaju sosu sojowego. Tak naprawdę istnieją setki odmian tej podstawowej przyprawy. W USA najczęściej spotykamy jasny sos sojowy (najpopularniejszy), ciemny sos sojowy (z karmelowym barwnikiem lub melasą dodaną w celu zagęszczenia i osłodzenia) oraz sos sojowy o niskiej zawartości sodu (w procesie produkcji zużywa się mniej soli). .

Tamari to świetna alternatywa dla bezglutenowego sosu sojowego. Ale czym jest tamari? I czym różni się od sosu sojowego i aminokwasów kokosowych. Pozwól mi wyjaśnić.

Co to jest Tamary?

Skoro już wiesz, czym jest sos sojowy, porozmawiajmy o tamari. W najbardziej podstawowej wersji tamari to sos sojowy wytwarzany bez prażonych ziaren (pszenicy). Niestety, nic nie jest takie proste.

Chociaż większość produktów tamari w USA od dużych marek, takich jak San-J i Eden Organic, jest w 100% bezglutenowa, należy sprawdzić etykiety, ponieważ niektóre marki sosu tamari mogą zawierać jedynie „mniej pszenicy” – co i tak byłoby ogromnym problem, jeśli tak jak ja cierpisz na celiakię. Jak zawsze, czytaj etykiety składników.

Ponieważ tamari składa się z większej ilości ziaren soi (a wolę myśleć o mniej „wypełniacza”), uważam, że ma odważniejszy i mocniejszy smak niż sos sojowy. Ale to smak, który pokochałem.

Jakie są aminokwasy kokosowe?

Aminokwasy kokosowe to niezawierająca soi alternatywa dla sosu sojowego. Wykonane z zaledwie dwóch składników – soku kokosowego i soli – aminokwasy kokosowe są popularne wśród społeczności paleo i osób unikających soi ze względów zdrowotnych.

Aminokokosy nadal mają ciemny kolor i słony smak umami, chociaż zawierają znacznie mniej sodu i mają łagodniejszy, nieco słodszy i być może bardziej rozcieńczony smak.

Na pewno nie są tak wyraziste w smaku jak tamari, ale stanowią świetną alternatywę dla sosu sojowego.

Tamari to świetna alternatywa dla bezglutenowego sosu sojowego. Ale czym jest tamari? I czym różni się od sosu sojowego i aminokwasów kokosowych. Pozwól mi wyjaśnić.

Co jest lepsze – sos sojowy, tamari czy aminokwasy kokosowe?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i zniuansowana. Ponieważ mam celiakię, po prostu nie mogę już jeść sosu sojowego, więc to dla mnie odpad. Jeśli jednak nie masz problemu z glutenem i chcesz cieszyć się sosem sojowym, polecam zawsze kupować organiczny sos sojowy. Soja jest jedną z najlepszych upraw obciążonych GMO i pestycydami, dlatego warto wydać dodatkowe pieniądze na ekologiczną uprawę.

Lubię zarówno organiczne aminokwasy tamari, jak i kokosowe i zmieniam rzeczy w zależności od tego, co jem. Ponieważ unikam soi w prawie wszystkich innych postaciach (i upewniam się, że nie jest ona dodawanym składnikiem kupowanych produktów spożywczych), nie mam nic przeciwko organicznemu tamari, gdy raz lub dwa razy w miesiącu lubię sushi. Osobiście lubię mocniejszy smak.

Ale aminokwasów kokosowych też nie można zamiatać pod dywan i często używam ich w sosach, marynatach lub innych przepisach, które mogą już zawierać pikantne składniki i sól. Ponadto, jeśli jesteś Paleo, stosujesz dietę AIP lub Whole30 lub z różnych powodów unikasz soi, preferowanym wyborem będą aminokwasy kokosowe.

Jeszcze kilka wskazówek dotyczących bezglutenowego tamari

 • Zawsze czytaj etykiety składników, aby mieć pewność, że Twoja butelka tamari jest w 100% bezglutenowa
 • Pamiętaj, że niezwykle trudno jest odróżnić sos sojowy, tamari i aminokwasy kokosowe na podstawie samego wyglądu. Przelane do szklanego słoika, wszystkie wyglądają tak samo.
 • Jeśli jesz poza domem, pamiętaj nie tylko poproś o pokazanie butelki bezglutenowego tamari, ale także upewnij się, że sos sojowy lub inne sosy (takie jak ponzu, który również jest wytwarzany z sosu sojowego) nie są używane jako marynata do dowolnych składników Twojej diety.
 • Jeśli jesz sushi, pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy ryż jest bezglutenowy. Wiele restauracji sushi używa octu słodowego do gotowania ryżu, który nie jest bezglutenowy.
 • To marka aminokwasów tamari i kokosowych, którą osobiście kupuję.

Ciesz się tymi przepisami Tamari

Jeśli szukasz inspiracji na przepis, mam dla Ciebie pomoc. Uwielbiam kuchnię azjatycką, a oto niektóre z moich ulubionych przepisów z wykorzystaniem tamari. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz zastąpić aminokwasy kokosowe w którymkolwiek z tych przepisów.

Post został pierwotnie opublikowany w styczniu 2018 r., ale został zaktualizowany i zawiera nowe informacje.

About the author

Amine

Leave a Comment