Healthy dinner ideas

Kanapki (duńskie otwarte kanapki) – gotowanie Caroline

Written by Amine

Smørrebrød (smorrebrod), często zwane duńskimi otwartymi kanapkami, są podstawą kuchni skandynawskiej. Oto kilka klasycznych dodatków, m.in. wołowina i wędzony łosoś z sosem remoulade. Łatwe i pyszne!

sześć duńskich kanapek ze smorrebrodem w dwóch rzędach z trzema różnymi dodatkami

Ten post może zawierać linki partnerskie, dzięki którym zarabiamy na kwalifikujących się zakupach. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie zasad.

Mam szczęście, że dużo podróżowałem w swoim życiu i uwielbiam odwiedzać nowe miejsca, aby zobaczyć i doświadczyć zabytków, a także jedzenia. Oczywiście pomaga to, że dorastałem w Europie, gdzie inne kraje nie są tak daleko, ale nawet teraz, gdy mieszkam w USA (przynajmniej ogólnie), udaje nam się podróżować tu i tam.

Po raz pierwszy pojechałem do Danii wiele lat temu i od tego czasu byłem tam kilka razy, ostatnio, aby odwiedzić przyjaciół, którzy tu mieszkali. Podobnie jak w przypadku innych wycieczek, naszym celem było zdobycie lokalnego jedzenia, które oczywiście obejmowało klasyczny smørrebrød, czyli duńskie otwarte kanapki (z twarzą), jak być może je znacie.

widok z góry na sześć plasterków smorrebrodu, duńskie otwarte kanapki, z różnymi dodatkami i składnikami na drewnianej desce

Co to są duńskie smørrebrød (otwarte kanapki)?

Smørrebrød to serce kuchni duńskiej, ponieważ jest to tradycyjna opcja na lunch. Nazwę można przetłumaczyć jako „chleb posmarowany masłem”, ponieważ są to dwa główne składniki. Realistycznie rzecz biorąc, dla większości ludzi wszystko zależy od dodatków.

Cały asortyment oferowany w Danii znajdziesz na straganach ulicznych, targowiskach spożywczych, a także w kawiarniach i restauracjach. Ogólnie rzecz biorąc, większość miejsc oferuje kilka klasycznych dodatków, zwykle zawierających lokalne produkty, takie jak wędzony łosoś, śledź i jajka.

Te kanapki z otwartą twarzą nawiązują do tak zwanej kuchni „nowej skandynawskiej” lub „nowej duńskiej” z pewnymi zmianami w klasycznych dodatkami. Podczas naszych kilku dni w Danii zjedliśmy wspaniałe posiłki, zarówno kilka smørrebrød lunchów, jak i inne pyszne posiłki, zarówno w restauracjach, jak i przygotowane przez znajomych, których odwiedzaliśmy.

Nyhaven, Kopenhaga - duńskie smørrebrød (otwarte kanapki) z remouladą

Przygotowanie lub zakup chleba żytniego

Chleb żytni jest podstawą wielu dań, jak widać na tych smørrebrød, ale niestety nie jest łatwo go zdobyć tutaj, a nawet w Wielkiej Brytanii, kiedy tam byłem. Tak, można dostać chleb żytni, ale nie tak łatwo po duńsku.

Czasami używam żyta nasienego, które mam w pobliżu, albo, jeśli mam czas, przyrządzam swój własny duński styl. Skorzystałam z tego przepisu, który okazał się skuteczny. Moją jedyną zmianą było użycie foremek na bochenek, ponieważ nie miałem odpowiedniej formy do pieczenia chleba – wziąłem dwa bochenki zamiast jednego dużego i skróciłem czas gotowania o około 15 minut, aby to zrekompensować.

Gorąco polecam zrobienie lub zdobycie chleba żytniego po duńsku, jeśli możesz. Jeśli nie możesz zrobić/uzyskać duńskiego, to tak jak powiedziałem, najbardziej zbliżone będzie żyto po niemiecku z nasionami. W przeciwnym razie wystarczy pożywny chleb innego rodzaju.

chleb żytni do duńskiego smørrebrød (otwarte kanapki) z remouladą

Remoulada: część miłości do marynat

Duńczycy uwielbiają marynaty prawie tak samo jak chleb żytni, a większość smørrebrød zobaczy gdzieś marynatę. Pikle są także kluczowym składnikiem duńskiej remoulady, czyli klasycznego sosu podawanego do wielu smørrebrød i innych dań, zwłaszcza ryb.

Remoulada to coś w rodzaju duńskiego sosu tatarskiego. Przepisy są bardzo zróżnicowane, ale prawie wszystkie zaczynają się od majonezu jako bazy, a następnie mają jakąś formę marynaty lub słodkiego smaku.

Często dodaje się inne warzywa i/lub zioła oraz coś, co sprawi, że potrawa będzie lekko żółta – zazwyczaj jest to odrobina curry w proszku lub żółtko na twardo. Zrobiłem własną wariację na ten temat, jak opisano poniżej, co jest ładne i łatwe do zrobienia.

posmarowane masłem kromki chleba żytniego

Jak zrobić duński smørrebrød (otwarte kanapki)

Montaż smørrebrød jest naprawdę łatwy. Jak wspomniano powyżej, nazwa oznacza chleb i masło i na tym opierają się wszystkie wersje. Ponadto możesz być tak tradycyjny lub kreatywny, jak chcesz. Przychodzę z trzema klasycznymi, tradycyjnymi dodatkami:

 • Pieczeń cielęca z piklami i remuladą
 • Wędzony łosoś z cytryną
 • Jajko na twardo.

Kiedy mówię tradycyjne, istnieją ich odmiany. Wersja z pieczoną wołowiną jest często posypana chrupiącą smażoną cebulą – smakują wyśmienicie, jeśli chcesz je zrobić, ale sprawdzają się również bez (i są szybsze), jak ja tutaj. Aby dodać lekko chrupkości dodałam strąki grochu.

otwarta kanapka z rostbefem z remuladą i plasterkiem marynaty

Do wersji z łososiem wędzonym, a także łososiem wędzonym, można zastosować gravlax, czyli popularny skandynawski suszony łosoś. Obydwa świetnie sprawdzają się po prostu z cytryną i koperkiem na wierzchu oraz odrobiną remulady. Niektóre plasterki rzodkiewki dodają koloru i chrupkości, jeśli to konieczne.

Polewa z jajkiem na twardo to taka, w której znajdziesz pewne odmiany z różnymi zielonymi sałatami w mieszance. Zarówno rzodkiewki, jak i ogórki dobrze się komponują, podobnie jak niektóre pędy grochu, takie jak tutaj. Ale możesz je zmienić według gustu i tego, co masz.

otwarta kanapka z jajkiem, rzodkiewką i polewą z ogórka

Inne popularne dodatki to krewetki (często z szybko kiszonymi ogórkami przypominającymi szwedzką presgurkę lub po prostu koperkiem i cytryną), ser i duńskie placki rybne (fiskefrikadeller).

Choć najczęściej jada się je na obiad, świetnie sprawdzają się także jako przekąska. Możesz sprawić, że będą jeszcze bardziej przyjazne dla gości, krojąc chleb na mniejsze kęsy, chociaż nie jest to tak tradycyjne.

Oprócz ładnej mieszanki dodatków, które pozwalają cieszyć się różnymi smakami, mają one piękne kontrastujące kolory, jeśli myślisz o estetyce. Rzodkiewki, koperek i strąki grochu świetnie sprawdzają się jako dodatki (i też są pyszne!)

otwarta kanapka z gravlaxem z łososia i kawałkiem cytryny

Niezależnie od powodu, dla którego je robisz, smørrebrød są pyszne, łatwe w przygotowaniu i zabawne z różnymi dodatkami. Niezależnie od tego, czy chodzi o takie klasyki, czy o cokolwiek innego, co przyjdzie Ci do głowy. Tak czy inaczej, wypróbuj je i ciesz się.

Spróbuj innych skandynawskich dań:

widok z góry na otwarte kanapki duńskie smorrebrod

Wydrukuj przepis

Duński smørrebrød (otwarte kanapki)

Duńskie smørrebrød (otwarte kanapki) występują w wielu postaciach, ale są to trzy popularne i ulubione dodatki. Obydwa są pyszne i łatwe.

Czas się przygotować10 minuty

Czas całkowity10 minuty

Kurs: Przekąska/Przekąska

Kuchnia: duński

Porcje: 3 (przyjmujemy po 2 plastry)

Kalorie: 473kcal

Autor: Gotowanie Karoliny

ZapiszZapisano!

składniki

Na remulade (można zrobić wcześniej, prawdopodobnie nie będzie potrzebne całość)

 • ¼ filiżanka majonez (¼ szklanki to 4 łyżki)
 • 1 łyżka do zupy ogórki konserwowe drobno posiekana (lub inna ogórek kiszony)
 • 1 łyżeczka kapary grubo posiekane
 • 1 łyżka do zupy świeża pietruszka drobno posiekane
 • 1 łyżeczka sok cytrynowy
 • 1 łyżeczka musztarda Dijon
 • łyżeczka curry w proszku

Do chleba na zakwasie

 • 6 plasterki Duński chleb żytni jeśli jest dostępny, lub najbliższy odpowiednik (np. Pumpernikiel)
 • 1 łyżka do zupy masło około
 • 6 plasterki pieczeń wołowa około, w zależności od rozmiaru
 • 6 plasterki wędzony łosoś około, w zależności od rozmiaru
 • 1 jajko na twardo lub ewentualnie więcej
 • 1 rzodkiewka
 • 6 plasterki ogórek

Do dekoracji (opcjonalnie)

 • kilka plasterków ogórków kiszonych lub ogórków kiszonych
 • Pędy grochowe
 • kilka plasterków cytryny
 • świeży koper
 • plasterki rzodkiewki

Instrukcje

Do przygotowania remulady (można przygotować wcześniej)

 • Wszystkie składniki remulady (majonez, pikle/korniszony, kapary, pietruszka, sok z cytryny, musztardę i curry) wymieszać ze sobą. Nałóż odrobinę na każdy plasterek, a następnie ułóż kilka kawałków korniszona i/lub cytryny oraz natki pietruszki, według uznania.

Aby zrobić smorrebrod

 • Lekko posmaruj masłem wszystkie kromki chleba żytniego.

 • W przypadku rostbefu – ułóż plastry wołowiny lekko nachodząc na dwie kromki chleba. Posmaruj wierzch odrobiną remulady. Udekoruj plasterkami pikli/korniszonów i kilkoma gałązkami groszku.

 • W przypadku łososia wędzonego/gravlax – ułóż plastry wędzonego łososia na dwóch kolejnych kromkach chleba, lekko nachodząc na siebie lub tworząc małe fałdy. Na wierzch połóż plasterek cytryny i kawałek kopru włoskiego jako dekorację (jeśli lubisz, możesz też dodać trochę remulady).

 • Jeśli chodzi o jajko – jajko ugotowane na twardo pokrój w plasterki i połóż po kilka plasterków na każdej z dwóch pozostałych kromek chleba. Dodaj plasterki ogórka i rzodkiewki wokół jajka lub na wierzchu jajka, zachowując wzór podczas pracy z plasterkami jajka. Udekoruj odrobiną remulady i gałązkami groszku lub kopru włoskiego.

Notatki

Ilości pozwalają na 6 plasterków z nadzieniem i sugerują po dwa na osobę, choć oczywiście można zjeść mniej więcej każdego z nich. Duński chleb żytni często podawany jest w małych kromkach, więc nie są to duże kawałki, należy jednak pamiętać, że chleb jest stosunkowo gęsty i sycący. W przypadku kupionego w sklepie niemieckiego chleba żytniego przecięłam kromki na pół, ponieważ są dość duże.
Informacje o wartościach odżywczych są zawsze przybliżone, ale w tym przypadku są jeszcze bardziej przybliżone, ponieważ kawałki łososia i wołowiny mogą się różnić i zakłada się, że wykorzystana zostanie cała remulada, co jest mało prawdopodobne. Możesz także potrzebować dodatkowego jajka, w zależności od wielkości kromek chleba i grubości ich krojenia.

Jedzenie

Kalorie: 473kcal | Węglowodany: 32G | Białko: 27G | Grubość: 26G | Tłuszcze nasycone: 7G | Tłuszcze wielonienasycone: 10G | Tłuszcze jednonienasycone: 7G | Tłuszcze trans: 0,2G | Cholesterol: 121mg | sód: 1813mg | potas: 396mg | Włókna: 4G | cukier: 3G | Witamina A: 393j.m | Witamina C: 29mg | wapń: 225mg | Żelazo: 4mg

Sprawdź niektóre z moich ulubionych narzędzi i składników do gotowania w sklepie Caroline’s Cooking Amazon.

Ten przepis został pierwotnie udostępniony w listopadzie 2015 r. i został zaktualizowany o dodatkowe informacje i nowe zdjęcia.

Lubisz pikle? Wypróbuj inne pomysły na marynaty lub rzeczy z marynatami:

Nie zapomnij przypiąć na później!

Smørrebrød, duńskie otwarte kanapki, są podstawą kuchni duńskiej. Oto trzy klasyczne, łatwe dodatki z wołowiny, wędzonego łososia i jajka plus sos remoulade na wierzchu. Łatwe w przygotowaniu, świetnie nadają się na lekki lunch lub służą jako przystawka.

About the author

Amine

Leave a Comment