Healthy dinner ideas

Jak zmielić ziarna kawy – kawa

Written by Amine

 • Rozmiar i konsystencja świeżo zmielonych ziaren kawy może wpływać na jej smak i aromat: zbyt grube ziarna mogą mieć kwaśny smak, a zbyt zmielone mogą mieć zbyt gorzki smak.
 • Nie wszystkie młynki do kawy są takie same. Niektóre mają pojedyncze ostrza, wiele ostrzy, natomiast szlifierki ręczne wymagają własnej siły.
 • Nie masz młynka do kawy? Bez problemu. Narzędzia kuchenne, takie jak blendery, mogą również służyć jako prowizoryczne młynki do kawy.

Każdy uwielbia filiżankę dobrej kawy o poranku. Najważniejszy krok na drodze do osiągnięcia tego celu? Mielenie ziaren kawy. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zbyt trudne, aby sobie z nim poradzić. Ale nauczenie się mielenia ziaren kawy i rozszyfrowania świata młynków do kawy jest o wiele łatwiejsze niż myślisz.

Mielenie ziaren kawy

Ziarna kawy należy zawsze poddać procesowi mielenia bezpośrednio przed zaparzeniem. Mielenie ziaren kawy bezpośrednio przed przygotowaniem filiżanki kawy jawa zapewnia optymalny smak i świeżość. Mielenie kawy uwalnia naturalne olejki i aromaty, które przyczyniają się do jej złożonych nut smakowych. W ciągu 15 minut od zmielenia kawy traci się 60% aromatów, co udowadnia, że ​​samodzielne zmielenie ziaren jest kluczem do rozkoszowania się filiżanką pysznej kawy.

Należy pamiętać, że sposób mielenia kawy wpływa na jej moc i profil smakowy. Grubo zmielona kawa, która jest zbyt grubo, może dać wodnisty, kwaśny produkt końcowy, natomiast kawa zbyt zmielona może mieć zbyt gorzki smak.

Mielenie ziaren kawy

Gotowy żeby zacząć? Pierwszym krokiem jest wybór ziaren kawy. Polecamy kawę kuloodporną w ziarnach. Oferuje palenie jasne, średnie i ciemne. Jest również pozyskiwany w sposób zrównoważony i fachowo palony. Następnie wybierz preferowaną metodę parzenia.

Zrozumienie kawy mielonej

 • Drobne szlifowanie
  Właśnie to jest drobno mielona kawa – drobno mielona kawa. Naśladuje sól kuchenną pod względem tekstury i wielkości i najlepiej nadaje się do ekspresów do kawy.
 • Średni szlif
  Znana jako najczęściej mielona kawa, średnio mielona jest wszechstronna, ponieważ można ją stosować w różnych napojach kawowych. Obejmuje to kawę kroplową i nalewanie.
 • Szlifowanie zgrubne
  Grube proso jest większe, co ułatwia przepływ wody podczas parzenia. Oznacza to, że efekt końcowy nie jest tak gorzki jak drobne mielenie. Grubo zmielony świetnie nadaje się do wykorzystania w przepisie na prasę francuską lub na zimno.

Wsypywanie ziaren kawy do młynka

Domowe młynki do kawy

Każdy koneser kawy wie, że najlepszą kawę zaczyna się od świeżo zmielonej kawy. Najczęstszym sposobem wykonania tego pierwszego kroku jest użycie młynka do kawy. Rozważ te popularne opcje:

 • Młynek do kawy z ostrzami
  Młynek ostrzowy to klasyczne podejście do mielenia kawy. W tym jednoostrzowym młynku do kawy nie ma zbyt wielu ustawień prędkości, co pozostawia miejsce na niespójności w wielkości i fakturze mielonej kawy.
 • Żarnowy młynek do kawy
  Młynki żarnowe to popularna opcja wśród domowych kawoszy. Podczas mielenia ziaren kawy używają nacisku zamiast siekania. Rezultatem jest kawa mielona o bardziej spójnej wielkości i konsystencji.
 • Młynek do kawy z trzonkiem stożkowym
  Używany w lokalnych kawiarniach profesjonalny młynek stożkowy utrzymuje jednolity rozmiar i konsystencję mielonej kawy dzięki kształtowi zadziorów (a nie żeberek). Wiadomo również, że jest łatwiejszy do czyszczenia.
 • Ręczny młynek do kawy
  Ręczny młynek do kawy jest niezbędny, gdy jesteś w podróży lub gdy tracisz moc w domu. Wadą? Zmielenie wystarczającej ilości ziaren kawy na jedną filiżankę kawy może zająć kilka minut.

Ziarna kawy w młynku

Jak zmielić ziarna kawy bez młynka

Nie masz w domu młynka do kawy? Bez problemu. Mielenie kawy w domu bez młynka wymaga odrobiny innowacji w zakresie zwykłych narzędzi kuchennych i, w niektórych przypadkach, dodatkowego smaru łokciowego.

 • Mikser
  Utrzymuj niskie ustawienie, aby uniknąć przegrzania ziaren kawy, co pogarsza jakość. Użycie blendera do kawy mielonej pozwoli uzyskać kawę grubo lub średnio zmieloną – doskonale nadaje się do użycia we francuskiej prasie lub w przepisie na zimny napar.
 • Robot kuchenny
  Przycisk pulsowania jest kluczem do uniknięcia wysypania się ziaren kawy. Dzięki temu ustawieniu możesz kontrolować teksturę podłoża.
 • Moździerz i tłuczek
  Trzymaj się mielenia małych ilości ziaren kawy, używając moździerza i tłuczka. Może to skutkować średnio-drobnym lub drobnym mieleniem – idealną teksturą do kawy przelewowej.

kawa w szczelnym pojemniku

Jak długo kawa pozostaje świeża po zmieleniu?

Chociaż zawsze zaleca się mielenie ziaren kawy bezpośrednio przed sesją parzenia, aby uzyskać optymalny smak i jakość, przygotowanie świeżo zmielonej kawy codziennie rano może nie być realistyczne dla większości ludzi. W takim przypadku wymagane jest odpowiednie przechowywanie. Kawę mieloną najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu do 2-3 tygodni. Dzieje się tak dlatego, że gdy kawa jest wystawiona na działanie tlenu, następuje utlenianie, co prowadzi do degradacji (zmniejszenie trwałości i smaku) kawy.

Dowiedz się więcej: Kompletny przewodnik po metodach parzenia kawy

Dołącz do kuloodpornej rewolucji

Zarejestruj się, aby uzyskać wcześniejszy dostęp do informacji o wyprzedażach, premierach produktów, najnowszych wiadomościach dotyczących Bulletproof i nie tylko!

About the author

Amine

Leave a Comment