Healthy dinner ideas

Czy kolagen jest dobry dla mężczyzn?

Written by Amine

 • Przyjmowanie kolagenu przynosi korzyści mężczyznom w każdym wieku.
 • Korzyści z kolagenu dla mężczyzn obejmują młodszą skórę, większe napięcie mięśniowe oraz szybszą regenerację stawów i mięśni.
 • Niedobór lub utratę kolagenu można odwrócić za pomocą diety i suplementów.

Promienna skóra, dawka nawilżenia i zdrowe, jedwabiste włosy. To tylko niektóre z korzyści, które uczyniły kolagen pożądanym suplementem dla kobiet.

Ponieważ jednak kolagen jest białkiem wytwarzanym powszechnie przez wszystkich ludzi, pojawia się pytanie: czy kolagen jest dobry także dla mężczyzn? Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie: tak!

Korzyści z kolagenu dla mężczyzn obejmują poprawę jędrności skóry, zwiększenie masy mięśniowej i szybszą regenerację mięśni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie znaczenie ma kolagen dla mężczyzn.

Co to jest kolagen?

Kolagen to białko, które organizm wytwarza w sposób naturalny. W rzeczywistości jest to najobficiej występujące białko w organizmie, stanowiące 30 procent białka w organizmie.(1)

Współpracuje z innym białkiem — elastyną — tworząc rusztowanie, które zapewnia siłę i strukturę, działając jak klej spajający ciało (kolagen stanowi 80 procent skóry).(2)

Kolagen odgrywa również istotną rolę w innych strukturach, w tym:

 • Kości
 • Włączać
 • Tkanka łączna
 • Naczynia krwionośne
 • Chrupiący

Produkcja kolagenu zaczyna spadać w połowie i pod koniec lat 20. Pokarmy bogate w kolagen i peptydy kolagenowe mogą odgrywać ważną rolę w suplementacji.

Najlepsze korzyści z kolagenu dla mężczyzn

Zwiększa wzrost mięśni

Jako białko możesz polegać na kolagenie przy wzroście mięśni.

W 12-tygodniowym badaniu naukowcy odkryli, że u młodych mężczyzn, którzy połączyli trening oporowy z 15 g suplementów zawierających peptydy kolagenowe, zaobserwowano wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej w porównaniu z grupą placebo.(3)

W innym badaniu przyjrzano się mężczyznom cierpiącym na sarkopenię, czyli związaną z wiekiem utratę masy mięśniowej. Podczas 12-tygodniowego badania 27 dorosłych mężczyzn połączyło program ćwiczeń z 15 g kolagenu. Ci mężczyźni zaobserwowali znaczny wzrost masy i siły mięśni w porównaniu z mężczyznami, którzy ćwiczyli, ale nie przyjmowali suplementów kolagenu.(4)

Wspomaganie metabolizmu

Nadal zastanawiasz się, czy kolagen jest dobry dla mężczyzn? Pomocne powinno być połączenie kolagenu z utratą wagi.(5) Jak każdy rodzaj białka, kolagen zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu w naturalny sposób spożywasz mniej kalorii.(6)

Jeśli próbujesz schudnąć, Twój metabolizm również zostanie wzmocniony dzięki roli kolagenu w zwiększaniu masy mięśniowej. Większa masa mięśniowa i mniejsza ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do szybszego tempa metabolizmu.(7)

Przyspiesza czas regeneracji mięśni

Jeśli lubisz pompować żelazo, wiesz już, jak ważne jest wzięcie dnia wolnego, aby zapobiec stanom zapalnym. Jednak w miarę starzenia się może się okazać, że regeneracja organizmu zajmie więcej czasu.

Chociaż masaż, sauna na podczerwień i fizjoterapia mogą pomóc, dodanie kolagenu do diety może stanowić odżywianie po treningu, którego potrzebuje Twój organizm.

Metaanaliza 15 randomizowanych badań kontrolnych wykazała, że ​​suplementacja peptydami kolagenowymi może przyspieszyć proces regeneracji po urazach stawów i wspierać ich funkcjonowanie.(8)

Zapobiega pojawianiu się zmarszczek

mężczyzna myje twarz

Korzyści płynące z kolagenu dla skóry są jednym z powodów, dla których do 2028 roku branża suplementów kolagenowych osiągnie 7,98 miliarda.(9)

Jeśli ustalenie rutynowej pielęgnacji skóry wydaje się trudne, pociesz się wiedząc, że suplementacja kolagenem to łatwy i bezbolesny sposób dbania o skórę w miarę starzenia się. Może poprawić nawilżenie skóry, zapobiegać zmarszczkom oraz utrzymywać jędrność i napięcie skóry.(10)

Co powoduje niedobór kolagenu?

Utrata kolagenu jest naturalną częścią życia. W wieku 40 lat organizm zaczyna tracić 1 procent kolagenu rocznie.(11) Zmiana ta jest bardziej zauważalna u kobiet, które po menopauzie zaczynają tracić 2% kolagenu rocznie.(12)

Narażenie na wolne rodniki poprzez ekspozycję na słońce i palenie również przyspiesza tempo utraty kolagenu przez organizm. Zarówno palenie, jak i narażenie na promieniowanie UV mogą powodować szybszy rozkład kolagenu i elastyczności w organizmie.(13) Charakterystycznymi oznakami tego są zmarszczki i luźna skóra, ponieważ białka te odpowiadają za utrzymanie napięcia skóry.

Rodzaje kolagenu

Chociaż istnieje około 28 znanych typów kolagenu, do najpowszechniejszych zalicza się kolagen typu l, kolagen typu ll, kolagen typu lll.(14)

Typy I i III to najbardziej naturalnie występujące typy w organizmie – i te, które znajdziesz w naszych peptydach kolagenowych.

 • Typ I: Jest to najobficiej występująca forma kolagenu, stanowiąca 90 procent kolagenu w organizmie.(15) Występuje w kościach, skórze i tkance łącznej.
 • Typ II: Ten rodzaj kolagenu występuje głównie w chrząstce.(16)
 • Typ III: Typ III jest podobny do kolagenu typu I, ponieważ występuje w skórze, naczyniach krwionośnych i innych tkankach.(17)

Pokarmy zawierające kolagen

talerz zdrowych warzyw, mięsa, jajek i tłuszczu

Zaleca się, aby mężczyźni i kobiety spożywali od 2,5 g do 15 g kolagenu dziennie.(18) Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest dieta.

Istnieje wiele produktów spożywczych zawierających kolagen, ale do najważniejszych zalicza się kurczak ze skórą, rybę i bulion z kością (nasz przepis na bulion na jedno i drugie ułatwia wypicie najbardziej biodostępnej formy kolagenu). Dobrym źródłem kolagenu w diecie może być każdy rodzaj bydła lub zwierząt morskich, który zawiera tkankę łączną.

Dodatkowe produkty bogate w kolagen, które warto dodać do swojej diety, obejmują:

 • Rosół z kości wieprzowych
 • Sardynki
 • Białka
 • Owoce cytrusowe
 • Owoce leśne
 • Czosnek
 • Warzywa liściaste
 • kambi

Suplementy z kolagenem

Suplementy kolagenowe stały się również popularnym sposobem dostarczania organizmowi kolagenu, którego pragnie. Ale jeśli jesteś nowy w świecie kolagenu, możesz się zastanawiać: „Czy suplementy kolagenowe działają?” Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowana: tak. Stwierdzono, że suplementy kolagenowe zwiększają elastyczność i nawilżenie skóry, poprawiają zdrowie stawów i zwiększają masę mięśniową.(19)

Suplementy te często składają się z peptydów kolagenowych (znanych również jako kolagen hydrolizowany), które są małymi kawałkami białka kolagenowego, które zostały rozłożone, dzięki czemu organizm może je lepiej trawić i wchłaniać.(20)

Kuloodporne peptydy kolagenowe zawierają 20 g kolagenu pochodzącego od zwierząt karmionych trawą i wypasanych na pastwiskach.

Peptydy kolagenowe łatwo rozpuszczają się po zmieszaniu z gorącymi lub zimnymi napojami, takimi jak poranna kawa lub koktajl białkowy przed treningiem. Jeśli czujesz się ambitny, załóż czapkę szefa kuchni i przygotuj szereg słodkich i pikantnych dań, korzystając z tych prostych, ale pysznych przepisów na peptydy kolagenowe.

Dołącz do kuloodpornej rewolucji

Zarejestruj się, aby uzyskać wcześniejszy dostęp do wyprzedaży, premier produktów, najnowszych wiadomości o Bulletproof i nie tylko!

About the author

Amine

Leave a Comment